Do 13. 10. 2024

Soulad

Otevřít galerii
Otevřít galerii
Otevřít galerii

Popis události

Přístup k tvorbě, sklářská škola v Kamenickém Šenově, kde studovali, a Kraj Vysočina, kde žijí, spojuje Františka Janáka a jeho hosty, Martinu Janákovou a Alenu Matějku. Kurátor výstavy Petr Nový jejich společnou výstavu nazval SOULAD, protože: „Mají rozpoznatelný autorský rukopis spočívající v souladu zvolené technologie s ideovým záměrem a výtvarnou stylizací. Protože jsou rozum a cit v jejich dílech vyvážené, dokáží snadno navazovat emocionální vztah s divákem, sdělovat mu, nikoliv vnucovat, své vidění světa.“

František Janák objekty většinou vytváří s využitím technologie tavené skleněné plastiky. Jablonecké výstavě dominuje jeho unikátní cyklus portrétů postav ze světa historie a kultury.

Martina Janáková se dlouhá léta zabývala autorskou keramikou a sklu se začala věnovat sice později, ale o to pozoruhodnější je její rychle nabytá výrazová suverenita.

Práce Aleny Matějky jsou zastoupeny v četných zahraničních i českých veřejných a soukromých sbírkách. Její tvorba osciluje od rozjímání nad životem po grotesku, neexistuje nic, co by pro ni bylo zapovězeno, aktivně vyhledává výzvy jak technologické, tak výtvarné.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 16. května 2024 v 17 hodin.

Pořadatel události

  • Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
  • IČO: 00079481

Kontakt

365 Jablonec

Provozovatel:

  • Kultura Jablonec, p.o.
    Jiráskova 4898/9, 46601
    Jablonec nad Nisou
  • IČO: 09555340DIČ: CZ09555340

© 365 Jablonec 2024

Tuto stránku uspořádaliUX Fans s.r.o.