Until 13. 10. 2024

Soulad

Open gallery
Open gallery
Open gallery

Description of the event

Přístup k tvorbě, sklářská škola v Kamenickém Šenově, kde studovali, a Kraj Vysočina, kde žijí, spojuje Františka Janáka a jeho hosty, Martinu Janákovou a Alenu Matějku. Kurátor výstavy Petr Nový jejich společnou výstavu nazval SOULAD, protože: „Mají rozpoznatelný autorský rukopis spočívající v souladu zvolené technologie s ideovým záměrem a výtvarnou stylizací. Protože jsou rozum a cit v jejich dílech vyvážené, dokáží snadno navazovat emocionální vztah s divákem, sdělovat mu, nikoliv vnucovat, své vidění světa.“

František Janák objekty většinou vytváří s využitím technologie tavené skleněné plastiky. Jablonecké výstavě dominuje jeho unikátní cyklus portrétů postav ze světa historie a kultury.

Martina Janáková se dlouhá léta zabývala autorskou keramikou a sklu se začala věnovat sice později, ale o to pozoruhodnější je její rychle nabytá výrazová suverenita.

Práce Aleny Matějky jsou zastoupeny v četných zahraničních i českých veřejných a soukromých sbírkách. Její tvorba osciluje od rozjímání nad životem po grotesku, neexistuje nic, co by pro ni bylo zapovězeno, aktivně vyhledává výzvy jak technologické, tak výtvarné.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 16. května 2024 v 17 hodin.

Event organizer

  • Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
  • IČO: 00079481

Contact

365 Jablonec

Provider:

  • Kultura Jablonec, p.o.
    Jiráskova 4898/9, 46601
    Jablonec nad Nisou
  • IČO: 09555340DIČ: CZ09555340

© 365 Jablonec 2024

This page was registered byUX Fans s.r.o.